לעולם בעקבות השמש: 5 מקדשי שמש יפהפיים מרחבי העולם

לפני שנים רבות, כאשר בני האדם סגדו לאיתני הטבע, עמים רבים במקומות שונים בעולם בנו מקדשים מרהיבים כדי לציין את הימים בשנה בהם עונות השנה מתחלפות. ימים אלו, המכונים בעברית 'ימי היפוך' (solstice) הם כיום מן המוקדים המפורסמים בעולם בעלי המקדשים היפים ביותר שנבנו על ידי בני אדם.

1. מקדש השמש -פרו (מאצ'ו פיצ'ו)

המבנה ההררי הגבוה הזה, בקוסקו (Cuzco) שבפרו, נועד לציין את חג השמש, המתקיים שם ב-22 ביוני, בו אור השמש "שוהה" בתוך חור מקודש באחד מקירות המבנה.

2. סטונהנג' – אנגליה

למרות שרבים מכירים אותו כסמל לבנייה עתיקה ובלתי מוסברת, את גל האבנים העומדות בן 5,000 השנים הידוע כ'סטונהנג' (Stonehenge) מסבירים כיום כסוג של שעון ענק, שנועד לציין את חילוף העונות. לכן ביום שיווי השמש והירח, ב-20 ליוני, מתקבצים רבבות אנשים לצפות בזריחה עולה בדיוק במרכז המעגל כמו בשעון מדויק.

3. אנגקור וואט – קמבודיה

מקדש יפהפה זה, שנבנה לפני כמעט אלף שנים, חוגג את יום היפוך העונות, וניתן בזמנים אלו לחזות בשמש זורחת ושוקעת בשלמותה בין המקדש הגבוה והקטן שבמתחם.

4. קארנק – מצרים

גם הפרעונים העתיקים ידעו ככל הנראה משהו על החשיבות של היפוך העונות. לאורך הנילוס ניתן למצוא מקדשים רבים וערים עתיקות. קארנק הוא אחד המקדשים הגדולים מביניהם ובימות ההיפוך נאספים בתוכו אנשים רבים כדי לחזות בשמש הזורחת לתוך גומחה שהוכנה בדיוק עבורה בתוך המקדש.

5. צ'יצ'ן איצה – מקסיקו

אולי המפורסם בכל מקדשי השמש, הפירמידה הכבירה הזו נבנתה לפני כאלף שנים על ידי בני המאיה. בימי שיווי האביב, סביב ה-20 למרץ, מתאספים רבים כדי לחזות בצלו של נחש השמש יורד במדרגות המבנה ומציין את ההתחלתה המסורתית של העונות.

השארת תגובה